| Number of Keys: | 1 |
|---|---|
| Brand: | Schneider Electric |
| Cutout Diameter: | 22.5mm |
| Contact Configuration: | 2NO |
| Actuator Type: | Key |
| Terminal Type: | Screw |
| IP Rating: | IP66, IP67, IP69, IP69K |
| Angle of Throw: | 45° |
| Switch Actuation: | Stay Put |
| Maximum dc Voltage: | 600V |
| Series: | Harmony XB5 |
| Maximum Current: | 550 mA @ 125 V dc, 6 A @ 120 V ac |
| Key Type: | 455 |
| Number Of Positions: | 3 |
| Maximum ac Voltage: | 600V |
Quick Details
Specifications
XB5 series selector switches and key switches.
Complete unit
Black switch
Plastic bezel
Round shape
Complete unit
Black switch
Plastic bezel
Round shape

