| Connection Size: | 1/2in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +100 °C, +120 °C, +80 °C, +90 °C |
| Connection: | 1/2 in G Female |
| Maximum Closing Time: | 4s |
| Minimum Operating Temperature: | 0 °C, -10 °C, -30 °C |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass, Nickel Plated Brass, Stainless Steel |
| Maximum Opening Time: | 4s |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 110 V ac |
| Orifice Diameter: | 10mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Brand: | Burkert |
| Operating Temperature Range: | 0 → +120 Epoxy Coil (FKM) °C, 0 → +90 Polyamide Coil (FKM) °C, -10 → +80 (NBR) °C, -30 → +100 Epoxy Coil (EPDM) °C, -30 → +90 Polyamide Coil (EPDM) °C |
| Suitable Applications: | Gas, Air, Vacuum Applications |
| Series: | 221 |
| Operation: | Pilot |
| Servo Assist: | Yes |
| Type: | 2/2 |

