| Coil Voltage: | 12V dc |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Isolation Coil To Contact: | 4kV rms |
| Length: | 21.1mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| Operating Temperature Range: | -25 → +70°C |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Dimensions: | 21.1 x 14.9 x 16.2mm |
| Coil Power: | 1.21W |
| Coil Resistance: | 119 Ω |
| Application: | Power |
| Terminal Type: | Through Hole |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Height: | 14.9mm |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Switching Current: | 7 A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.75 kVA |
| Depth: | 16.2mm |
| Life: | 20000000 (Mechanical) cycles |
| Maximum Switching Voltage AC: | 400V ac |
Quick Details
Specifications
U / UB series single pole PCB power relays with silver nickel 90/10 contacts. Series U PCB power relays (V23148-A) are monostable with a standard or sensitive coil (for details see datasheet on RS website). Series U/B PCB power relays (V23148-B) are bistable with a standard coils.
Fully sealed design
Operating Temperature Range -25 to +70°C
Switching Voltage 250 Vac
Creepage And Clearance 3.5 mm
Isolation Coil to Contact: 4000Vac
H 18.9, W 21.2, D 16.2
Fully sealed design
Operating Temperature Range -25 to +70°C
Switching Voltage 250 Vac
Creepage And Clearance 3.5 mm
Isolation Coil to Contact: 4000Vac
H 18.9, W 21.2, D 16.2

