| Connection Size: | 1/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Connection: | 1/4 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 0.16m³/h |
| Maximum Closing Time: | 10ms |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 10ms |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Orifice Diameter: | 2.4mm |
| Maximum Working Pressure: | 12 bar |
| Brand: | Asco |
| Operating Temperature Range: | -10 → +60 °C |
| Suitable Applications: | Air, Inert Gas, Oil, Water |
| Series: | 256 |
| Operation: | Direct |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
Two-way, direct acting solenoid valves, normally closed with threaded port connection.
Brass body
Pressure not required for operation
Compact & lightweight
DIN plug connection
Ranging from -10°C to +100°C
Can be mounted in any position
Brass body
Pressure not required for operation
Compact & lightweight
DIN plug connection
Ranging from -10°C to +100°C
Can be mounted in any position

