| Connection Size: | 1/8in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +100°C |
| Flow Factor Kv: | 0.08m³/h |
| Connection: | 1/8 in G Female |
| Maximum Closing Time: | 10ms |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 10ms |
| Number of Ports: | 3 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 1.6mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Brand: | Asco |
| Operating Temperature Range: | -10 → +100 °C |
| Suitable Applications: | Air, Inert Gas, Oil, Water |
| Series: | 356 |
| Operation: | Direct |
| Type: | 3/2 |

