| Connection Size: | M5 |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Connection: | M5 Metric Female |
| Flow Factor Kv: | 0.045m³/h |
| Maximum Closing Time: | 15ms |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 10ms |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | Metric |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 1.2mm |
| Maximum Working Pressure: | 12 bar |
| Brand: | Burkert |
| Operating Temperature Range: | Maximum of +55 °C |
| Suitable Applications: | Liquid, Neutral Gas, Technical Vacuum |
| Series: | 6011 |
| Operation: | Direct |
| Type: | 2/2 |

