| Connection Size: | 1/2in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Flow Factor Kv: | 0.5m³/h |
| Connection: | 1/2 in G Female |
| Maximum Closing Time: | 30ms |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 20ms |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Orifice Diameter: | 4mm |
| Maximum Working Pressure: | 12 bar |
| Brand: | Burkert |
| Operating Temperature Range: | -40 → +55 °C |
| Suitable Applications: | Alcohol, Fuel, Hydraulic Oil, Organic Solvent, Steam, Waste Gas, Water |
| Series: | 0255 |
| Operation: | Direct |
| Type: | 2/2 |

