| Connection Size: | 1/8in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Connection: | 1/8 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 0.06m³/h |
| Maximum Closing Time: | 12ms |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 10ms |
| Number of Ports: | 3 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 1.6mm |
| Maximum Working Pressure: | 6 bar |
| Brand: | Burkert |
| Operating Temperature Range: | Maximum of +55 °C |
| Suitable Applications: | Gas, Liquid |
| Series: | 6012 |
| Operation: | Direct |
| Type: | 3/2 |
Quick Details
Specifications
Range of miniature, modular, direct control solenoid valves for neutral liquids of up to +100 °C.
Function 3 // 2 NF, DL output, with exhaust when off.
Able to change the solenoid without removing the valve.
The solenoid can be positioned freely or locked in 4 positions at 90° intervals.
High quality FPM (Viton) sealing material as standard.
DIN 43 650C connector.
Body made of brass.

