| Connection Size: | 1/2 in, 1/4 in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female, Male |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Flow Factor Kv: | 0.42m³/h |
| Connection: | 1/2 in G Male, 1/4 in G Female |
| Maximum Closing Time: | 20ms |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 20ms |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Orifice Diameter: | 4.5mm |
| Maximum Working Pressure: | 16 bar |
| Brand: | Asco |
| Operating Temperature Range: | -10 → +50 °C |
| Suitable Applications: | Air, Inert Gas, Oil, Water |
| Series: | CDV |
| Operation: | Direct |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
Two-way, normally closed, condensate drain valve assembly with electronic timer. Condensate Drain Valves are ideally suited to be used with compressors, are compact and lightweight, and offer adjustable on and off periods.
Timer designed for automatic control of condensate draining periods
DIN plug connection
On periods adjustable between 2 and 40 seconds
Off periods adjustable between 0.5 and 45 minutes
Protection to IP65
Timer designed for automatic control of condensate draining periods
DIN plug connection
On periods adjustable between 2 and 40 seconds
Off periods adjustable between 0.5 and 45 minutes
Protection to IP65

