| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| Features: | Flux Proof Construction |
| Series: | Schrack |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Height: | 10mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Depth: | 10mm |
| Life: | 15000000 (Mechanical) cycles |
| Coil Voltage: | 12V dc |
| Isolation Coil To Contact: | 4kV rms |
| Length: | 20mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| Operating Temperature Range: | -40 → +85°C |
| Dimensions: | 20 x 10 x 10mm |
| Coil Power: | 210mW |
| Coil Resistance: | 685 Ω |
| Terminal Type: | Through Hole |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Switching Current: | 5 A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.25 kVA |
| Maximum Switching Voltage AC: | 400V ac |
Quick Details
Specifications
High coil sensitivity: 200mW
Applications: industrial electronic, household appliances and control equipment
Coil power: 200 mW
Operating temperature range: -40 to +85°C
Creepage and clearance: ≥4 mm; ≥3.2 mm
Switching voltage: 250Vac
H 10, W 20, D 10

