| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| Series: | HF115F-L |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC: | 20 A |
| Height: | 15.7mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Depth: | 12.7mm |
| Maximum Switching Current AC: | 20 A |
| Life: | 2 x 10^6 cycles |
| Coil Voltage: | 12V dc |
| Isolation Coil To Contact: | 5kV |
| Length: | 29mm |
| Standards Met: | CQC File No:CQC17002168381, cULus File No:E134517, VDE File No:116934 |
| Brand: | Hongfa Europe GMBH |
| Operating Temperature Range: | -40 → +85°C |
| Relay Switching Classification: | Miniature High Power Latching Relay |
| Dimensions: | 29 x 12.7 x 15.7mm |
| Coil Power: | 400mW |
| Coil Resistance: | 360 Ω |
| Terminal Type: | PCB Pin |
| Contact Configuration: | SPNO |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Switching Current: | 20 A |
| Electrical Life: | 5 x 10^4 cycles |
| Maximum Switching Power AC: | 4 kVA |
| Maximum Switching Voltage AC: | 440V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 300V |

