| Connection Size: | 3/8in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Connection: | 3/8 in G Female |
| Brand: | SMC |
| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
| Suitable Applications: | Air, Water |
| Series: | VXE23 |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Direct |
| Body Material: | Brass |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 4.5mm |
| Maximum Working Pressure: | 3 MPa |
| Type: | 2/2 |

