| Connection Size: | 1/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Flow Factor Kv: | 0.4m³/h |
| Connection: | 1/4 in G Female |
| Brand: | Burkert |
| Operating Temperature Range: | Maximum of +55 °C |
| Suitable Applications: | Aggressive Media |
| Series: | 0124 |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Direct |
| Body Material: | PP |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 110 V ac |
| Orifice Diameter: | 5mm |
| Maximum Working Pressure: | 4.5 bar |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
Solenoid valves with pivoted armatures.
Lockable manual over-ride
3-pin DIN connector rated to IP65 can be positioned through 360° in 90° increments
Duty cycle intermittent operation 40% 30 min
8W nominal coil power
Power consumption 30VA (in-rush), 15 VA/8W (hold) a.c, A 8W d.c.
Zero head pressure capability
Fluid temperature range: -30 → +80°C (EPDM), 0 → +80°C (FKM)
Suitable for: alkalis and acids to medium concentration; alkaline washing and bleaching agents
Lockable manual over-ride
3-pin DIN connector rated to IP65 can be positioned through 360° in 90° increments
Duty cycle intermittent operation 40% 30 min
8W nominal coil power
Power consumption 30VA (in-rush), 15 VA/8W (hold) a.c, A 8W d.c.
Zero head pressure capability
Fluid temperature range: -30 → +80°C (EPDM), 0 → +80°C (FKM)
Suitable for: alkalis and acids to medium concentration; alkaline washing and bleaching agents

