| Connection Size: | 1/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Connection: | 1/4 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 1.5m³/h |
| Brand: | Buschjost |
| Operating Temperature Range: | -10 → +50 °C |
| Suitable Applications: | Aggressive Gas, Aggressive Liquid |
| Series: | 82560 |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 10mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
IMI Buschjost 82560 series of solenoid valves are a range of 2/2 way valves which are pilot operated. They can be used for liquid or gas and feature a normally closed switching function as standard.
Membrane valve for partially aggressive gaseous and liquid fluids
Suitable for vacuums
Fixed flow direction
Valve operates without minimum pressure differential
Electromagnetic operation
Forced lift
Membrane valve for partially aggressive gaseous and liquid fluids
Suitable for vacuums
Fixed flow direction
Valve operates without minimum pressure differential
Electromagnetic operation
Forced lift

