| Connection Size: | 1in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +90°C |
| Flow Factor Kv: | 9.6m³/h |
| Connection: | 1 in BSP Female |
| Brand: | Parker |
| Operating Temperature Range: | -10 → +90 °C |
| Suitable Applications: | Water |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NO |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Brass |
| Number of Ports: | 2 |
| Hazardous Area Certification: | IECEx |
| Thread Standard or Connection Type: | BSP |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 25mm |
| Maximum Working Pressure: | 20 bar |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
Parker 2-way solenoid valves are used in a wide variety of applications with or without pressure differential. Ideally suited for air, liquids and gases, these valves are available with a brass or stainless steel body.
Compressors
Water dispensing & purification
Cooling systems
Medical and dental devices
Welding equipment
Lubrication equipment
Beverage dispensing & vending machines
Compressors
Water dispensing & purification
Cooling systems
Medical and dental devices
Welding equipment
Lubrication equipment
Beverage dispensing & vending machines

