| Coil Voltage: | 5V dc |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| Isolation Coil To Contact: | 1.5kV rms |
| Length: | 13mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| Operating Temperature Range: | -40 → +85°C |
| Series: | Axicom |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Dimensions: | 13 x 6.9 x 7.6mm |
| Coil Power: | 34mW |
| Coil Resistance: | 740 Ω |
| Terminal Type: | Through Hole |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Height: | 6.9mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Contact Material: | Gold Plated, Rhodium Plated Palladium Nickel |
| Switching Current: | 1 A |
| Depth: | 7.6mm |
| Life: | 1000000000 (Mechanical) cycles |
| Maximum Switching Voltage AC: | 150V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 125V dc |
Quick Details
Specifications
Approved: UL, CSA, CECC
Polarised direct voltage relay
Monostable and bistable with 1 or 2 coils
For installation in pushdown switches (grid pitch 2.54 mm)
PIN and SMD versions
Dual contact
Exceptionally compact (surface area max. 1.07 cm2)
High sensitivity
Direct TTL module control
Washproof
Polarised direct voltage relay
Monostable and bistable with 1 or 2 coils
For installation in pushdown switches (grid pitch 2.54 mm)
PIN and SMD versions
Dual contact
Exceptionally compact (surface area max. 1.07 cm2)
High sensitivity
Direct TTL module control
Washproof

