| Connection Size: | 1/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Connection: | 1/4 in G Female |
| Brand: | SMC |
| Operating Temperature Range: | -5 → +60 °C |
| Suitable Applications: | Air, Inert Gas, Oil, Vacuum, Water |
| Series: | VNB1 |
| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Bronze |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Orifice Diameter: | 7mm |
| Maximum Working Pressure: | 1 MPa |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
A wide variety of applpicable fluids
Air or solenoid opperated
Large bore sizes
Threaded or flange connections

