| Connection Size: | M5 |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Connection: | M5 Metric Female |
| Brand: | SMC |
| Operating Temperature Range: | -10 → +50 °C |
| Suitable Applications: | Air, Low Vacuum, Water |
| Series: | VDW250 |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NO/NC |
| Operation: | Direct |
| Body Material: | Brass |
| Number of Ports: | 3 |
| Thread Standard or Connection Type: | Metric |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Orifice Diameter: | 1mm |
| Maximum Working Pressure: | 1 MPa |
| Type: | 3/2 |
Quick Details
Specifications
The SMC VDW series of direct operated 2/3 port solenoid valve are designed to be used with water, Air and vacuum.
These solenoid vales are compact in size, Use a unique magnetic material that reduces the operating resistance of the moving parts which improves service life, wear and corrosion resistance.
2 port solenoid valve for manifold
Compact direct operated
Body material: brass, stainless steel
Seal material: NBR, FKM
These solenoid vales are compact in size, Use a unique magnetic material that reduces the operating resistance of the moving parts which improves service life, wear and corrosion resistance.
2 port solenoid valve for manifold
Compact direct operated
Body material: brass, stainless steel
Seal material: NBR, FKM

