| Connection Size: | 1/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Connection: | 1/4 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 0.3m³/h |
| Brand: | Asco |
| Operating Temperature Range: | -25 → +80 °C |
| Suitable Applications: | Air, Oil, Water |
| Series: | E262K |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Direct |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 25ms |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 3.2mm |
| Maximum Working Pressure: | 6.5 (Oil) bar, 7 (Water) bar, 7.5 (Air) bar |
| Type: | 2/2 |

