| Connection Size: | 3/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| Flow Factor Kv: | 4.5m³/h |
| Connection: | 3/4 in G Female |
| Brand: | Asco |
| Operating Temperature Range: | -20 → +85 °C |
| Suitable Applications: | Water |
| Series: | 238 |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Brass |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Orifice Diameter: | 19mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
Power-assisted control 2/2 NC and NO solenoid valves with floating diaphragm.
No minimum control pressure.
238 series solenoid valves designed to eliminate water hammer when water is turned off.
Brass body.
Pluggable PG 11P connection.

