| Connection Size: | 1/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Connection: | 1/4 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 0.11m³/h |
| Maximum Closing Time: | 20ms |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 15ms |
| Number of Ports: | 3 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 24 V ac |
| Orifice Diameter: | 2mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Brand: | Burkert |
| Operating Temperature Range: | -10 → +55 °C |
| Suitable Applications: | Gas, Liquid |
| Series: | 6014 |
| Operation: | Direct |
| Type: | 3/2 |
Quick Details
Specifications
Range of solenoid valves 3//2 NF A output, except 439-032 (Function C), with exhaust when off, for neutral liquids up to +100°C.
The solenoid can be positioned freely or locked in 4 positions at 90° intervals.
Able to change the solenoid without removing the valve.
High quality FPM (Viton) sealing material as standard.
DIN 43 650A connector.
Brass body.

