| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Mounting Type: | Plug In |
| Application: | Signal |
| Height: | 30mm |
| Number of Poles: | 4 |
| Depth: | 19mm |
| Life: | 10000000 (Mechanical) operations |
| Coil Voltage: | 24V dc |
| Isolation Coil To Contact: | 500V rms |
| Length: | 30mm |
| Maximum Switching Power DC: | 70 W |
| Brand: | TE Connectivity |
| Operating Temperature Range: | -40 → +70°C |
| Dimensions: | 30 x 19 x 30mm |
| Coil Power: | 1.44W |
| Coil Resistance: | 340 Ω, 400 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | 4PDT |
| Contact Material: | Gold Plated |
| Switching Current: | 3 A |
| Maximum Switching Power AC: | 50 VA |
| Maximum Switching Voltage AC: | 125V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 150V dc |
Quick Details
Specifications
Note:
Polarised DC coil, bistable
Plug-in and for fixed installation
Two or four-pin toggling
Dustproof

