| Connection Size: | 1in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Flow Factor Kv: | 8m³/h |
| Connection: | 1 in G Female |
| Brand: | Buschjost |
| Operating Temperature Range: | -10 → +50 °C |
| Suitable Applications: | Air, Oil, Water |
| Series: | 82540 |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Brass |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Orifice Diameter: | 25mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
From the 82540 Series, this solenoid valve, 2/2 normally closed is perfect for neutral gaseous and liquid fluids such as air and water.
It's perfect for using in robust industry solutions and where systems have low or fluctuating pressure.
It is a reliable and high performing solenoid valve and easy to use due to the click-on feature, making this solenoid interchangeable without the need for any tools.
For neutral gaseous and liquid fluids
High flow capability
For robust applications
Damped closing
Suitable for vacuums
Valve operates without minimum pressure differential
Magnet can be replaced without tools (Click-on?)
It's perfect for using in robust industry solutions and where systems have low or fluctuating pressure.
It is a reliable and high performing solenoid valve and easy to use due to the click-on feature, making this solenoid interchangeable without the need for any tools.
For neutral gaseous and liquid fluids
High flow capability
For robust applications
Damped closing
Suitable for vacuums
Valve operates without minimum pressure differential
Magnet can be replaced without tools (Click-on?)

