| Connection Size: | 3/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Connection: | 3/4 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 6.1m³/h |
| Brand: | Buschjost |
| Operating Temperature Range: | -10 → +50 °C |
| Suitable Applications: | Slightly Aggressive Gas, Slightly Aggressive Liquid |
| Series: | 82730 |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 20mm |
| Maximum Working Pressure: | 16 bar |
| Type: | 2/2 |

