| Connection Size: | 1/2in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +177 (Steam) °C, +98 (Hot Water) °C |
| Connection: | 1/2 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 4m³/h |
| Brand: | Asco |
| Operating Temperature Range: | -20 → +177 (Steam) °C, -20 → +98 (Hot Water) °C |
| Suitable Applications: | Steam, Water |
| Series: | E220K |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 120ms |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Orifice Diameter: | 12.7mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 (Water) bar, 7.5 (Steam) bar |
| Type: | 2/2 |

