| Connection Size: | 3/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +75 °C, +85 °C |
| Flow Factor Kv: | 4.5m³/h |
| Connection: | 3/4 in G Female |
| Brand: | Asco |
| Operating Temperature Range: | -20 → +75 °C, -20 → +85 °C |
| Suitable Applications: | Water |
| Series: | 238 |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Brass |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 19mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Type: | 2/2 |

