| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| Series: | HFD4 |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC: | 2 A |
| Height: | 5.4mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Maximum Switching Current AC: | 2 A |
| Depth: | 6.5mm |
| Life: | 1 x 10^8 cycles |
| Coil Voltage: | 5V dc |
| Isolation Coil To Contact: | 2.5kV ac |
| Length: | 10mm |
| Standards Met: | CQC File No:CQC16002154336, cULus File No:E133481, TUV File No:R50333270 |
| Maximum Switching Power DC: | 60 W |
| Brand: | Hongfa Europe GMBH |
| Operating Temperature Range: | -40 → +85°C |
| Relay Switching Classification: | Subminiature Signal Relay |
| Dimensions: | 10 x 6.5 x 5.4mm |
| Coil Power: | 100mW |
| Coil Resistance: | 250 Ω |
| Terminal Type: | PCB Pin |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Switching Current: | 2 A |
| Electrical Life: | 1 x 10^5 cycles |
| Maximum Switching Power AC: | 62.5 VA |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 220V |

