| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Series: | HF3F-L |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC: | 10 A |
| Height: | 15.5mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Maximum Switching Current AC: | 10 A |
| Depth: | 15.2mm |
| Life: | 1 x 10^7 cycles |
| Coil Voltage: | 5V dc |
| Isolation Coil To Contact: | 2kV ac |
| Length: | 19mm |
| Standards Met: | CQC File No:CQC15002121475, cULus File No:E134517, VDE File No:40040757 |
| Maximum Switching Power DC: | 300 W |
| Brand: | Hongfa Europe GMBH |
| Operating Temperature Range: | -40 → +80°C |
| Relay Switching Classification: | Subminiature High Power Latching Relay |
| Dimensions: | 19 x 15.2 x 15.5mm |
| Coil Power: | 800mW |
| Coil Resistance: | 63 Ω |
| Terminal Type: | PCB Pin |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Switching Current: | 10 A |
| Electrical Life: | 1 x 10^4 cycles, 2 x 10^4 cycles, 6 x 10^3 cycles |
| Maximum Switching Power AC: | 2.77 kVA |
| Maximum Switching Voltage AC: | 277V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 30V |

