| Connection Size: | 3/8in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Connection: | 3/8 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 3m³/h |
| Brand: | Buschjost |
| Operating Temperature Range: | -10 → +50 °C |
| Suitable Applications: | Air, Water |
| Series: | 82400 |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Brass |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Orifice Diameter: | 10mm |
| Maximum Working Pressure: | 16 bar |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
From the 82400 Series, this solenoid valve, 2/2 normally closed is perfect for neutral gaseous and liquid fluids such as air and water.
It is a reliable and high performing solenoid valve and easy to use due to the click-on feature, making this solenoid interchangeable without the need for any tools.
Functional compact design
Easy and simple to use
Valve operates with differential pressure
Ideal for use with neutral gases and liquids
For contaminated fluids, installation of a strainer is recommended
Due to the click-on design, the solenoid is interchangeable without the need for tools
High flow rate
Damped operation
Made from strong robust materials
Optional mounting position, but ideally the solenoid should be vertical on top
It is a reliable and high performing solenoid valve and easy to use due to the click-on feature, making this solenoid interchangeable without the need for any tools.
Functional compact design
Easy and simple to use
Valve operates with differential pressure
Ideal for use with neutral gases and liquids
For contaminated fluids, installation of a strainer is recommended
Due to the click-on design, the solenoid is interchangeable without the need for tools
High flow rate
Damped operation
Made from strong robust materials
Optional mounting position, but ideally the solenoid should be vertical on top

