| Connection Size: | 12mm |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Connection: | 12 mm One Touch Fitting |
| Brand: | SMC |
| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
| Suitable Applications: | Air |
| Series: | VXZ |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Operation: | Pilot |
| Body Material: | Resin |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | Push In |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Orifice Diameter: | 10mm |
| Maximum Working Pressure: | 0.6 MPa |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
Pilot operated solenoid valve range from SMCs VXZ series suitable for water, low pressure and vacuum applications. Redesigned by SMC to be 27% lighter and 4% smaller than the current model the VXZ is ideally suited lightweight and compact machinery where space is limited. The VXZ is suitable for use in a variety of applications including cooling systems, segmentation of pneumatic lines and exhaust valve in vacuum lines. Available in piping sizes from 1/4 to 1 and 10 and 12mm one touch fittings
Improved off response time
Low Noise, Reduce impact noise when operating
More compact design, 4% smaller than existing version
Brass or stainless steel body
One touch fitting variants have a resin body
Improved armature durability
Improved off response time
Low Noise, Reduce impact noise when operating
More compact design, 4% smaller than existing version
Brass or stainless steel body
One touch fitting variants have a resin body
Improved armature durability

