| Connection Size: | 1in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +75°C |
| Flow Factor Kv: | 11.1m³/h |
| Connection: | 1 in Rp Female |
| Maximum Closing Time: | 120ms |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 120ms |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | Rp |
| Supply Voltage: | 110 V ac |
| Orifice Diameter: | 25mm |
| Maximum Working Pressure: | 9 bar |
| Brand: | Asco |
| Operating Temperature Range: | -20 → +75 °C |
| Suitable Applications: | Air, Inert Gas, Oil, Water |
| Series: | 210 |
| Operation: | Pilot |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
Two-way, pilot operated solenoid valves, minimum operating pressure required, normally closed with threaded port connection.
Brass body
Minimum operating pressure required
Compact & lightweight
DIN plug connection
Ranging from -20 to +85°C
Can be mounted in any position
Brass body
Minimum operating pressure required
Compact & lightweight
DIN plug connection
Ranging from -20 to +85°C
Can be mounted in any position

