| Length: | 35.5mm |
|---|---|
| Maximum Operating Pressure: | 10 bar |
| Manufacturer Series: | AEVC |
| Width: | 53.5mm |
| Stroke: | 10mm |
| Pneumatic Connection: | G 1/8 |
| Piston Rod Thread Gender: | Female |
| Brand: | Festo |
| Bore: | 40mm |
| Dimensions: | 53.5 x 53.5 x 35.5mm |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Action: | Single |
| Height: | 53.5mm |

