| Connection Size: | 1/4in |
|---|---|
| Connection Gender: | Female |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Connection: | 1/4 in G Female |
| Flow Factor Kv: | 0.5m³/h |
| Maximum Closing Time: | 30ms |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Default Valve Position: | NC |
| Body Material: | Brass |
| Maximum Opening Time: | 20ms |
| Number of Ports: | 2 |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Orifice Diameter: | 4mm |
| Maximum Working Pressure: | 12 bar |
| Brand: | Burkert |
| Operating Temperature Range: | -40 → +55 °C |
| Suitable Applications: | Alcohol, Fuel, Hydraulic Oil, Organic Solvent, Steam, Waste Gas, Water |
| Series: | 0255 |
| Operation: | Direct |
| Type: | 2/2 |
Quick Details
Specifications
For use with water, steam, air, gasses, hot oils and hydrocarbons, alkaline washing agents
Heat-resistant slip-over epoxy encapsulated coil
Brass body and PTFE Seal
Three-pin DIN connector rated to IP65 can be positioned 360° in 90° increments
Fluid temperature range to 180°C (130°C with fitted cable plug)
Ambient temperature +55°C maximum

