| Fuse Speed: | F |
|---|---|
| Wire Diameter: | 0.7mm |
| Body Material: | Ceramic |
| Brand: | Schurter |
| Lead Orientation: | Axial |
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Body Height: | 10mm |
| Body Diameter: | 4.05mm |
| Current Rating: | 1.6A |
| Wire Length: | 33mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating: | 50 A @ 250 V ac/V dc |
Quick Details
Specifications
Axial component fuses designed for direct mounting on PCB.
Fast-acting 3.6 x 10 mm fuses.
High breaking capacity.

