| Action: | Push Pull |
|---|---|
| Width: | 48.8mm |
| Brand: | Mecalectro |
| Closed Power Continuous: | 80W |
| Weight: | 550g |
| Magnetic Force: | 10N |
| Dimensions: | 66.8 x 48.8 x 41.3 |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Maximum Stroke: | 20mm |
| Length: | 66.8mm |
| Depth: | 41.3mm |
Quick Details
Specifications
3 sizes available, each in several versions.
Pulse supply. Core activates when powered up (+ red wire); held in retract position by magnetic locking, with power off. Unlocks by reverse polarity with a minimum pulse of 50 → 100 ms.
Linked to a return system (spring, earth, etc.), this type of electromagnet ensures 2 stable positions with the power off (bistable).
Recommended for applications requiring 2 stable states without consumption. For example: mechanical memory function, improving the service life of battery-powered systems.

