| Maximum Decibel: | 120dB |
|---|---|
| Standards Met: | EN 54-3 Type B, NF, VdS |
| Mounting Style: | Side-Mount |
| Current Type: | DC |
| Sounder Type: | Alarm |
| Brand: | Klaxon |
| Minimum Decibel: | 105dB |
| Bulb Type: | Xenon |
| Housing Colour: | Red |
| IP Rating: | IP66 |
| Maximum Temperature: | +70°C |
| Series: | PNC |
| Decibels at 1 Metre: | 120dB |
| Supply Voltage: | 10 → 60 V dc |
| Lens Colour: | Blue |
| Number Of Tones: | 64 |
| Minimum Temperature: | -25°C |
| Light Effect: | Flashing, Steady |
| Housing Material: | Polycarbonate |

