| Maximum Decibel: | 104dB |
|---|---|
| Mounting Style: | Wall Mounting |
| Current Type: | AC |
| Sounder Type: | Siren |
| Brand: | AE & T |
| Minimum Decibel: | 90dB |
| Bulb Type: | Xenon |
| Housing Colour: | Red |
| IP Rating: | IP70 |
| Maximum Temperature: | +55°C |
| Series: | TL100X |
| Decibels at 1 Metre: | 104dB |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Lens Colour: | Orange |
| Number Of Tones: | 32 |
| Minimum Temperature: | -25°C |
| Light Effect: | Strobe |
| Housing Material: | ABS |
Quick Details
Specifications
Multifunctional, 32-sound sirens used to indicate a fault, machine or installation hazard. May also be used for emergency fire evacuations, thanks to AFNOR NFS 32001 selectable sounds .Automatic synchronisation of sounds when several sirens are installed in parallel.Excellent resistance to shocks and vibrations.Electromechanical compatibility. Class II electrical insulation.Designed for permanent operation; duty factor 100%.Available in simple version or combined with an orange flashing light.

