| Base Diameter: | 93mm |
|---|---|
| Mounting Style: | Surface Mount |
| Lamp Included: | Yes |
| Current Type: | DC |
| Brand: | Fulleon |
| Bulb Type: | Xenon |
| Housing Colour: | White |
| Height: | 65mm |
| Maximum Temperature: | +70°C |
| Series: | Solex |
| Supply Voltage: | 9 → 60 V dc |
| Lens Colour: | Blue |
| Minimum Temperature: | -25°C |
| Light Effect: | Flashing |
Quick Details
Specifications
Alert and alarm functionality alongside the wide operating voltages, automatic synchronisation and increased efficiency enable the Solex range to perform as a universal solution for all types of alarm and monitoring systems. This range provides a convenient, versatile and rugged solutions for industrial and commercial installations. More often than not, beacons are being used to replace audible alarms, this is because a combined sounder beacon allows for both audible and visuals through one single installation point. Installing just one device enables users to free up some time and cost.
The perfect solution for alarm and monitoring systems
Featuring a base lock and tamper switch makes the xenon beacons ideal for applications within the security sector, the base lock allows the beacon to be secured the base
Constant performance over voltage range, wide operating voltage for maximum flexibility
Automatic synchronisation
Suitable for a multitude of applications, predominantly used for fire warning or general signalling
Compact in size
Manage the current to suit your application
The perfect solution for alarm and monitoring systems
Featuring a base lock and tamper switch makes the xenon beacons ideal for applications within the security sector, the base lock allows the beacon to be secured the base
Constant performance over voltage range, wide operating voltage for maximum flexibility
Automatic synchronisation
Suitable for a multitude of applications, predominantly used for fire warning or general signalling
Compact in size
Manage the current to suit your application

