| Base Diameter: | 29mm |
|---|---|
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Lamp Included: | Yes |
| Current Type: | DC |
| Brand: | Werma |
| Bulb Type: | LED |
| Housing Colour: | Black |
| Height: | 40mm |
| Maximum Temperature: | +50°C |
| Series: | 230 |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Lens Colour: | Red |
| Minimum Temperature: | -20°C |
| Light Effect: | Steady |
Quick Details
Specifications
High intensity chip-on-board LED's
Short M20x1.5mm thread for combining with limit switch, guard interlock and cable operated switch applications

