| Base Diameter: | 57mm |
|---|---|
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Lamp Included: | No |
| Current Type: | AC, DC |
| Brand: | Werma |
| Bulb Type: | Incandescent, LED |
| Housing Colour: | Black |
| Height: | 82mm |
| Maximum Temperature: | +50°C |
| Series: | 206 |
| Supply Voltage: | 12 → 48 V ac/dc |
| Lens Colour: | Blue |
| Minimum Temperature: | -20°C |
| Light Effect: | Steady |
Quick Details
Specifications
The 206 Series from Werma is a static installation beacon designed for mounting in panels or enclosures and is secured using a central fastening nut. The beacons are supplied without a bulb. A 12V incandescent bulb (stock no. 328-0350) and a 24V incandescent bulb (stock no. 314-7382) are available separately. The units can also be fitted with an LED lamp if desired.
Static (permanent) beacon
Optimised illumination with 360° visibility
High protection rating IP65
PA-GF high impact housing, ? 57 mm
Five colours available, red, green, yellow, clear or blue
Installation mounting for ? 22.5 mm (M22 x 1.5 mm) with anti-twist device
Simple connection by means of 6.3 mm spades (faston)
Bulb change via removal of lens
Static (permanent) beacon
Optimised illumination with 360° visibility
High protection rating IP65
PA-GF high impact housing, ? 57 mm
Five colours available, red, green, yellow, clear or blue
Installation mounting for ? 22.5 mm (M22 x 1.5 mm) with anti-twist device
Simple connection by means of 6.3 mm spades (faston)
Bulb change via removal of lens

