| Fuse Speed: | F |
|---|---|
| Length: | 1.6mm |
| Body Material: | Ceramic |
| Operating Temperature Range: | -40 → +105 °C |
| Brand: | Bourns |
| Dimensions: | 1.6 x 0.8 x 0.45mm |
| Height: | 0.45mm |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Width: | 0.8mm |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Current Rating: | 2.5A |
| Terminal Material: | Tin Plated Copper/Nickel |
| Voltage Rating: | 24V dc |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating: | 50 A |
Quick Details
Specifications
Single blow fuse for overcurrent protection
1608 (EIA 0603) miniature footprint
Thin film chip fuse

