| Fuse Speed: | F |
|---|---|
| Body Material: | Ceramic |
| Brand: | Cooper Bussmann |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Current Rating: | 40A |
| Series: | 1025HC |
| Voltage Rating: | 72 V dc, 250 V ac |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating: | 300 A @ 250 V ac, 500 A @ 72 V dc |
| Resistance: | 1.3mΩ |

