| Sounder Component: | Buzzer |
|---|---|
| Base Diameter: | 50mm |
| Number of Light Elements: | 4 |
| Mounting Style: | Versatile Mount |
| Brand: | Banner |
| Bulb Type: | LED |
| Housing Colour: | Black |
| Height: | 214.1mm |
| Maximum Temperature: | +50°C |
| Series: | TL50 |
| Decibels at 1 Metre: | 92dB |
| Current Consumption: | 25 (Alarm) mA, 45 mA ac, 45 mA dc |
| Supply Voltage: | 18 → 30 V dc |
| Lens Colour: | Blue, Green, Red, Yellow |
| Minimum Temperature: | -20°C |
| Light Effect: | Steady |
| Connection Type: | Integral Quick Disconnect |
Quick Details
Specifications
Turck Banner TL50 EZ-LIGHT beacon signal towers are extremely rugged and built for use in the toughest industrial environments. TL50 LED signal towers are available with a wide range of colour lights and a choice of 150mm pigtails, 2m cable or 4-pin euro quick disconnect connector.
The TL50 audible signal towers are supplied with a top mounted sounder that provides a high dB level signal in time with the lighting signal.
Rugged, cost-effective and easy-to-install multi segment indicators
Illuminated segments provide easy-to-see operator guidance and indication of equipment status
Compact size
12 to 30 V dc or 24 V ac operation
No assembly required
Continuous, pulsed or staccato tones available
The TL50 audible signal towers are supplied with a top mounted sounder that provides a high dB level signal in time with the lighting signal.
Rugged, cost-effective and easy-to-install multi segment indicators
Illuminated segments provide easy-to-see operator guidance and indication of equipment status
Compact size
12 to 30 V dc or 24 V ac operation
No assembly required
Continuous, pulsed or staccato tones available

