| Sounder Component: | No Sounder Component |
|---|---|
| Base Diameter: | 60mm |
| Number of Light Elements: | 2 |
| Mounting Style: | Base Mount |
| Brand: | Schneider Electric |
| Bulb Type: | LED |
| Housing Colour: | White |
| Height: | 272mm |
| Maximum Temperature: | +50°C |
| Connection Cable Length: | 850mm |
| Series: | XVC |
| Range: | Harmony |
| Current Consumption: | 50mA |
| Supply Voltage: | 100 → 240 V ac |
| Lens Colour: | Red/Orange |
| Minimum Temperature: | -10°C |
| Light Effect: | Steady |
| Connection Type: | Cable |
Quick Details
Specifications
The Schneider XVC6 series is a monolithic pre-cabled signal tower designed for semi-conductor factories, on conveyor belts and on small food or drink dispensing machines in the commercial sector.
60mm diameter, suitable for use in semi-conductor factories, on conveyor belts and on small food or drink dispensing machines in the commercial sector
Steady or Flashing super-bright LED illumination
Flashing function can be selected by wiring
Base mounted or mounted on support tube with bracket
Pre-cabled, ready to use and install
Simple and safe fixing
For products equipped with a buzzer, the type of signal (continuous or intermittent) can be reversed by modifying the cable connections
60mm diameter, suitable for use in semi-conductor factories, on conveyor belts and on small food or drink dispensing machines in the commercial sector
Steady or Flashing super-bright LED illumination
Flashing function can be selected by wiring
Base mounted or mounted on support tube with bracket
Pre-cabled, ready to use and install
Simple and safe fixing
For products equipped with a buzzer, the type of signal (continuous or intermittent) can be reversed by modifying the cable connections

