| Brand: | Tempatron |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Panel Depth: | 112mm |
| Range: | -50 +100 °C |
| Supply Voltage: | 110 240 V ac |
| Size: | 48 x 48mm |
| Input Type: | RTD |
Quick Details
Specifications
Changeover relay output for switching alarms or controlling heating elements etc. and a linear output to indicate deviations of up to ±20°C from the set temperature point
LED status and supply indication
Relay returns to de-energised state if the sensor goes open circuit
Use any suitable 50-0-50μA meter for deviation readings
Plugs into relay base stock no. 403-869
Suitable hole cutter stock no. 600-048
Supplied with panel mounting hardware
Dimensions: H48 x W48 x D120mm (incl. knob)

