| Brand: | Tempatron |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Panel Depth: | 89mm |
| Supply Voltage: | 24 V ac/dc |
| Mounting Type: | 1/16 DIN |
| Size: | 48 x 48mm |
| Input Type: | Thermocouple |
Quick Details
Specifications
TC4810 series of analogue Temperature Controllers is the ideal solution for a simple on/off or proportional control, while also being extremely cost effective
Selection of either ON/OFF or proportional control
Supports J, K, T thermocouples or 3-wire PT100 inputs
Various temperature ranges offered, including 0-200°C (809-1017 & 809-1029), 0-400°C (809-1023), 0-600°C (809-1013) & -50-100°C (809-1026)
Selection of either ON/OFF or proportional control
Supports J, K, T thermocouples or 3-wire PT100 inputs
Various temperature ranges offered, including 0-200°C (809-1017 & 809-1029), 0-400°C (809-1023), 0-600°C (809-1013) & -50-100°C (809-1026)

