| Fuse Size: | NH |
|---|---|
| Body Length: | 48mm |
| Fuse Type: | NH |
| Fuse Speed: | FF |
| Fuse Standard: | DIN 43653-00C, IEC 60269-4, VDE 636-23 |
| High Rupture Capacity: | Yes |
| Brand: | Mersen |
| Body Width: | 50.6mm |
| Body Height: | 38.5mm |
| Overall Length: | 100mm |
| Current Rating: | 125A |
| Voltage Rating: | 690V ac |
| Application Category: | aR |
| Tag Width: | 20mm |
Quick Details
Specifications
HBC FF (gRB & URB) type fuses featuring ultra-rapid operation
Fuse blown indicator
Breaking capacity 200kA
Voltage rating 660Vac
Classification gRB > 125A, URB<125a>125a>
Fuse blown indicator
Breaking capacity 200kA
Voltage rating 660Vac
Classification gRB > 125A, URB<125a>125a>

