| Number of Outputs: | 6 |
|---|---|
| Output Type: | Relay, SSR |
| Brand: | West Instruments |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| IP Rating: | IP20, IP65 |
| Display Colour: | Red |
| Series: | KS20 |
| Display Type: | 7-Segment LED Display |
| Range: | Pro Series Pro-16 |
| Supply Voltage: | 100 240 V ac |
| Size: | 48 x 48mm |
| Communication Module Available: | Yes |
Quick Details
Specifications
A compact, fully featured controller for demanding applications.
Pro-16 is the only controller of its size, flexible with up to 6 outputs, 2 digital inputs, a remote setpoint input, RS485 communications* and linked to best in class Blue Control software.
The Pro-16 offers many integrated features for unrivalled performance such as two PID sets to ensure reliable control over a wide setpoint range and separate PID for heat and cool strategies for optimized control and stability. Extensive flexibility is offered with 1 universal inputs and 1 optional, up to 4 digital inputs, 6 outputs and an inbuilt profiler with 16 profiles x 16 segments.
A highly visible display is offered with 1 line of 7 segment LED display and 1 line of text display.
Up to 16 profiles with x 16 segments with 4 event tracks
BluePort? Front interface and BlueControl software
Maintenance manager and error list
One universal input and one optional input
Up to 4 digital inputs
2 PID set manually selectable
Self-Tuning at start-up and setpoint
Pro-16 is the only controller of its size, flexible with up to 6 outputs, 2 digital inputs, a remote setpoint input, RS485 communications* and linked to best in class Blue Control software.
The Pro-16 offers many integrated features for unrivalled performance such as two PID sets to ensure reliable control over a wide setpoint range and separate PID for heat and cool strategies for optimized control and stability. Extensive flexibility is offered with 1 universal inputs and 1 optional, up to 4 digital inputs, 6 outputs and an inbuilt profiler with 16 profiles x 16 segments.
A highly visible display is offered with 1 line of 7 segment LED display and 1 line of text display.
Up to 16 profiles with x 16 segments with 4 event tracks
BluePort? Front interface and BlueControl software
Maintenance manager and error list
One universal input and one optional input
Up to 4 digital inputs
2 PID set manually selectable
Self-Tuning at start-up and setpoint

