| Fuse Size: | 1 |
|---|---|
| Body Length: | 75mm |
| Fuse Type: | NH |
| Fuse Standard: | IEC 60269-2 |
| High Rupture Capacity: | Yes |
| Brand: | SIBA |
| Body Width: | 42mm |
| Body Height: | 51.5mm |
| Overall Length: | 135mm |
| Current Rating: | 160A |
| Voltage Rating: | 690V |
| Application Category: | aM |
| Tag Type: | Blade |
| Tag Orientation: | Centred |
| Fuse Dimensions: | 75 x 42 x 51.5mm |
| Tag Width: | 20mm |
Quick Details
Specifications
Siba NH fuses are widely used in industrial applications. NH blade fuses are typically used for distribution to large electrical devices such as motors. Siba NH fuses offer high quality contacts for low power loss and aM protection for fast acting short circuit protection but slow acting overload protection.
Suitable for the protection of switchgear and motor loads.
Suitable for the protection of switchgear and motor loads.

