| Fuse Size: | 1 |
|---|---|
| Body Length: | 75mm |
| Fuse Type: | NH |
| Fuse Standard: | DIN 43620-1, DIN 43620-3, IEC 60269, VDE 0636 |
| High Rupture Capacity: | Yes |
| Brand: | Cooper Bussmann |
| Body Width: | 52mm |
| Body Height: | 53mm |
| Overall Length: | 135mm |
| Current Rating: | 250A |
| Voltage Rating: | 500V ac |
| Application Category: | gG - gL |
| Tag Width: | 6mm |
Quick Details
Specifications
High breaking capacity
Dual Indication

